Výběr článků podle 'stavba'

Záhada ztracených domů

Bylo to, tuším, někdy v posledním ročníku základky. Pan učitel Pešík v hodině dějepisu hovořil něco o sochařství a letmo se zmínil, že významný sochař Václav Levý se narodil v Nebřežinech, v domě č. 20 na levém břehu, poblíž jezu. A to byla silná káva!

Okamžitě se všech šest nebřežiňáků z této třídy spojilo tázavými pohledy – tady určitě něco nehraje. Pro jistotu jsme se odpoledne vydali na prohlídku terénu: na louce se samozřejmě nevyskytoval ani jeden domek, natož nějaké číslo popisné 2 či 20! A tak se vítězně čekalo na druhý den. O velké přestávce chodili všichni žáci v kruhu kolem velké chodby a uprostřed obvykle postával dozorující učitel. To byla ta správná doba k diskusi s příslušným učitelem. [Celý článek →]

Stavba nebřezinského mostu – 1932

0011Současný železobetonový most přes řeku Střelu v Nebřezinech nahradil původní starý dřevěný most. Původní termín stavby byl stanoven na rok 1935, projekt byl ale uspíšen, takže stavba začala již 20. února 1932. Most vyprojektovala firma Müller-Kapsa Praha a stavěla firma pana Emila Štěrby z Berouna.

[Celý článek →]

Stavba velkého železničního mostu na trase Plasy-Kaznějov

Stavba velkého železničního mostu u NebřezinMost vlastně nemá žádný jednotně používaný název. Ve staré literatuře je nazýván Nebřezinským, neboť leží blízko Nebřezin, v technické dokumentaci se setkáte s názvem Rybnický viadukt, neboť se klene nad údolím Rybnického potoka. Nejčastěji se mu prostě říká „velký železniční most“ u Nebřezin. Leží na trati č.160 Plzeň-Žatec, přibližně v polovině cesty mezi Kaznějovem a Plasy. Tato trať byla vybudována v letech 1871-1873, aby bylo možné dopravovat uhlí ze severočeské pánve do Plzně, Českých Budějovic a později i do Bavorska. V té době se uhlí těžilo i v okoli Kaznějova, v tzv. plzeňsko-manětínské pánvi.

[Celý článek →]

Historické pohlednice z Nebřezin

Historické pohlednice z NebřezinV tomto článku vám chceme ukázat vzácné staré pohlednice z Nebřezin. Na první z nich je vidět např. původní dřevěný most, hospoda a mlýn, na druhé je pohled na Nebřeziny v vrchu Špitál a na třetí lávka přes starý široký kanál (stoku) u hostince U Rotta nebo pohled na náves s kovárnou. [Celý článek →]